KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA

 

Klienci trafiają do nas z różnymi problemami, sprawami i różnymi oczekiwaniami, często niepewni, jakiego rodzaju pomocy i jakiego specjalisty potrzebują  czy psychologa, psychoterapeutę, terapeutę uzależnień, psychiatrę…

Dlatego pierwsze lub kilka pierwszych spotkań z klientem to zawsze konsultacja wstępna. Ich celem jest poznanie siebie nawzajem, nazwanie trudności, określenie, czy i jak możemy klienta wesprzeć, zaproponowanie najlepiej dopasowanych metod pracy.

Tak jak po każdym wstępie, tak i po wstępnej konsultacji psychologicznej następuje ciąg dalszy. W zależności od sytuacji, mogą nim być:

    • spotkania pomocy psychologicznej, skupione wokół jednej sprawy czy problemu, i na ogół ograniczone w czasie,
    • sesje psychoterapii indywidualnej, tworzące dłuższy i głębszy proces zmiany,
    • sesje terapii pary lub terapii rodzin, jeśli problem dotyczy w większym stopniu relacji lub systemu rodzinnego aniżeli jednej osoby,
    • wsparcie dla rodziców i nastolatków, pomoc psychologa w radzeniu sobie z problemami wychowawczymi,
    • konsultacje psychiatryczne, jeśli zmiana wymaga wsparcia ze strony lekarza.

Wstępna konsultacja psychologiczna to pierwsze spotkanie lub kilka początkowych spotkań specjalisty z klientem, w trakcie których rozmawiamy, co klienta sprowadziło do gabinetu psychologicznego, dlaczego zdecydował się na poszukiwanie pomocy w tym właśnie momencie, z jakimi problemami czy trudnościami się boryka oraz czego oczekuje od terapii. W trakcie tych wstępnych spotkań poznajemy siebie nawzajem. Klient ma okazję usłyszeć,  jakie formy pomocy będą dla niego najbardziej wskazane i zadać nurtujące go pytania. Decyduje, czy chce podjąć regularną pracę nad sobą oraz w jakim kierunku. 

Poradnictwo psychologiczne

Psycholog opowiada o możliwościach, które oferuje nasz zespół i doradza odpowiedniego specjalistę. Omawia praktyczne aspekty sugerowanej formy pomocy psychologicznej, takie jak częstotliwość i długość trwania spotkań, koszt, sposoby odwoływania sesji. Odpowiada także na pytania zadane przez klienta. Wspólnie określają sprawy, nad którymi klient będzie pracował ze specjalistą podczas kolejnych spotkań. Zdarza się oczywiście, że po konsultacji wstępnej klient nie decyduje się na dalszą pracę lub że nasz zespół terapeutyczny nie jest mu w stanie pomóc w sprawach, z którymi przyszedł. W takiej sytuacji psycholog proponuje klientowi inne możliwe rozwiązania – wskazuje odpowiednich specjalistów, instytucje i placówki pomocowe, etc.